Ion Minulescu, „Ecce Homo”
Eu sunt o-mperechere de straniu Şi comun, De aiurări de clopot Şi frământări de clape – În suflet port tristeţea planetelor ce-apun, Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape… Eu sunt o cadenţare de bine Şi de rău, De glasuri răzvrătite Şi resemnări târzii – În gesturi port sfidarea a tot […]









