Rolul fiecăruia din Electric Tuxedo s-a modificat între compoziția și înregistrarea EP-ului Circus și a celui mai recent single, ‘Your Own MC’. Acest lucru se datorează felului în care creăm noile piese, care sunt produse, mixate, și masterizate sub egidă proprie. Folosind mijloace digitale de înregistrare și producție, nu mai avem nevoie de sesiuni în studiouri, unde finanțele dictează timpul de care dispui să finalizezi un material. Când am înregistrat Circus, am mers la Univibe Studios din Birmingham, Regatul Unit. Bugetul ne-a permis să petrecem doar 5 zile acolo, timp în care trebuia să înregistrăm toate cele 5 piese ce trebuiau să ajungă pe EP. Înregistrarea unei piese într-o zi de lucru de 8 ore nu iți permite prea mult timp pentru experimente. Am repetat foarte mult înainte, sesiuni în care am stabilit exact ce urma să fie înregistrat. Cu toate astea, mereu descoperi că socoteala din târg și cea de acasă sunt lucruri diferite. L-am avut alături în studio pe inginerul Dan Willet, care e și un muzician excelent, care ne-a ajutat să finisăm producția și să o aducem la un nivel de care să fim mândri. Dar stresul a fost mare și creativitatea oarecum ciuntită din cauza timpului limitat pe care l-am avut să finalizăm produsul.
Acum că piesele noastre beneficiază din plin de suportul tehnologiei digitale, nu mai suntem obligați să ne delimităm rolurile astfel încât fiecare să fie responsabil cu felia lui (Cătălin la tobe, Horia la bas, și Andrei la chitară). Acum fiecare poate programa tobe, sintetizatoare și preset-uri de chitară, sau chiar înregistra părți vocale și alte sample-uri. Suntem tot trei membri reali, dar datorită tehnologiei parcă am cooptat încă o multitudine de alți muzicieni care să ne ajute să producem muzică într-un fel ce până acum părea cel puțin nefezabil. Putem petrece mai mult timp experimentând, găsind idei ce sub presiune nu au timp să dospească, de unde și abordarea unor stiluri diferite de muzica. Circus a fost în esență un album rock al cărui sound a fost produsul modului prin care a fost compus, repetat și înregistrat. Dispărând îngrădirea, am fost liberi să încorporăm elemente de hip hop, EDM, sau electro pop, rezultând într-un stil mai complex, neașteptat și mai divers.
Ca să exemplificăm această schimbare de paradigmă și cum a afectat muzica Electric Tuxedo, mai jos găsiți piesele ‘Memories of a Past Life’ de pe Circus și ‘Your Own MC’, cel mai recent single. Diferențele dintre sound și abordări sunt mai mult decât sesizabile!
‘Memories of a Past Life’
‘Your Own MC’