Cum ar arăta o omenire integral „luminată“, în care fiecare ar gândi „cu mintea lui“? E oare cu putinţă aşa ceva, de vreme ce, până la urmă, gândirea este gândire pur şi simplu, gândire a omului ca om, gândirea ca funcţie a creierului? Cum să existe atunci atâtea gândiri câţi oameni există pe lume? Şi ce-nseamnă atunci „a gândi pe cont propriu“? Nu este asta oare o nebunie? Desigur. Dacă toţi oamenii, având plămâni, respiră la fel, de ce, având creier, n ar gândi la fel? Cum e cu putinţă ca din acelaşi organ al gândirii să ţâşnească, cu fiecare ins care apare pe lume, gândiri diferite? În fond, dacă mintea ne este distribuită la naştere cu naturaleţea cu care ne sunt distribuite toate celelalte organe înseamnă că ea nu reprezintă, de la bun început, mare lucru.
Gabriel Liiceanu, „Nebunia de a gândi cu mintea ta” (1)
LaPunkt
Tags: cultură, Gabriel Liiceanu
- Tweet
Ultimele articole

Poezii

Proiectul Pessoa – ritmul

Între desemnare și candidatură

Omul, moartea, destinul

Eșec și umilitate

Continentul Joyce

MUSICA PURITAS DOMINICA (trio… )

Întrepătrunderi

Despre putere și conducere…

Fjord. Câteva impresii puternice

Virginia Woolf: o viaţă în fragmente

MUSICA PURITAS DOMINICA (sinuciderea…)

„Strălucirea” şi spaţiile liminale

Radu Petrescu : jurnalul, textul ,privirea

(Dez-)(in-)formarea …

,,Eu, care ard în cuvinte”
INSCRIE-TE LA NEWSLETTER!
Sa fii mereu LaPunkt!
Cele mai citite
- Merită să aştepţi pe cineva care nu te iubeşte? 132766 views
- De ce unii oameni nu se mai pot îndrăgosti? (relaţia supra-toxică) 83308 views
- Noaptea dinaintea examenului. Cum înveţi când nu mai ai chef să înveţi în sesiune 82755 views
- Despre prietenie, cu dragoste 39974 views
- Vasile Voiculescu, „În grădina Ghetsemani” 24515 views