Polirom şi Cartea Românească la Gaudeamus 2015

În perioada 18-22 noiembrie, va avea loc cea de-a XXII-a ediţie a Tîrgului Internaţional Gaudeamus – Carte de învăţătură 2015 ce se va desfăşura în Pavilionul Central Romexpo din Bucureşti.
 
Editurile Polirom şi Cartea Românească vor fi prezente la această ediţie Gaudeamus 2015 cu peste 1000 de titluri, cu reduceri de preţ şi oferte speciale accesibile publicului larg. Nelipsite vor fi cărţile la preţul de 10 lei, dar şi reducerea de 20% pentru volumele prezente la stand.
Iată programul de evenimente al editurilor Polirom şi Cartea Românească la ediţia din acest an a Tîrgului Internaţional de Carte Gaudeamus:
 
• JOI, 19 noiembrie
Ora 18.00
Invitați: Răzvan VONCU, Marian DRĂGHICI
Moderator: Claudia FITCOSCHI
 
• VINERI, 20 noiembrie
Ora 14.00
Andrei DOBOȘ, Valea rea
Invitat: Bogdan-Alexandru STĂNESCU
Moderator: Ana-Maria TĂBÂRCĂ
Ora 15.00
Mircea ANGHELESCU, Lîna de aur. Călătorii și călătoriile în literatura română
Invitați: Răzvan VONCU, Daniel CRISTEA-ENACHE
Moderator: George NEAGOE
Ora 16.30
Invitați: Ion Bogdan LEFTER, Caius DOBRESCU
Moderator: Ana-Maria TĂBÂRCĂ
Ora 17.00
Matei VIȘNIEC, Omul din care a fost extras răul
Invitat: Ion Bogdan LEFTER
Moderator: Claudia FITCOSCHI
Ora 17.30
David CRONENBERG, Mistuiți
Invitată: Iulia POPOVICI
Moderator: Bogdan-Alexandru STĂNESCU
Ora 18.00
Elif SHAFAK, Făuritorul de cupole
Invitați: Daniela ZECA, Carmen GAVRILĂ
Moderator: Bogdan-Alexandru STĂNESCU
Ora 18.30
Eugen NEGRICI, Sesiunea de toamnă
Invitați: Simona SORA, Florina PÎRJOL
Moderator: George NEAGOE
• SÎMBĂTĂ, 21 noiembrie
Ora 11.00
Conferință Michel VERGÉ-FRANCESCHI & Anna MORETTI
Lansare de carte
Invitați: Adrian CIOROIANU, Nicolae CONSTANTINESCU, Adrian ȘERBAN
Moderator: Mihaela DEDEOGLU
*Evenimentul va avea loc în Sala Cupola.
 
Ora 12.00
Invitați: Agnieszka SKIETERSKA, Luca NICULESCU, Ovidiu ȘIMONCA
Moderator: Adrian ȘERBAN
Ora 13.00
Invitați: Matei MARTIN, Marius MIHEȚ
Moderator: Adrian BOTEZ
 
Ora 13.30
Invitați: Mircea FLONTA, Călin FELEZEU
Moderator: Adrian ȘERBAN
Ora 14.00
Emil BRUMARU, Opere V. Crepusculul civil de dimineață
Invitați: Luminița CORNEANU, Radu VANCU, Daniel CRISTEA-ENACHE
Moderator: George ONOFREI
Ora 15.00
Invitați: Virginia COSTESCHI, Luca NICULESCU
Moderator: Adrian ȘERBAN
Ora 15.30
Doina JELA, Villa Margareta
Invitați: Nicoleta SAVIN
Moderator: George ONOFREI
Ora 16.00
Carte-eveniment
Harper LEE, Du-te și pune un străjer
Invitați: Aurora LIICEANU, Bedros HORASANGIAN
Moderator: Bogdan-Alexandru STĂNESCU
 
Ora 16.30
Carte-eveniment
Salman RUSHDIE, Doi ani, opt luni și douăzeci și opt de nopți
Invitați: Florin IARU, Marius CONSTANTINESCU
Moderator: Bogdan-Alexandru STĂNESCU
Ora 17.00
Robert ȘERBAN, Puțin sub linie
Invitați: Marius CHIVU, Cosmin CIOTLOȘ
Moderator: Miruna VLADA
Ora 17.30
Daniel VIGHI, Trilogia Corso
Invitați: Caius DOBRESCU, Ovidiu ȘIMONCA
Moderator: George ONOFREI
 
Ora 18.00
Marin MĂLAICU-HONDRARI, Războiul Mondial al Fumătorilor
Invitați: Ana DRAGU, Dan COMAN
Moderator: Lucian Dan TEODOROVICI
 
• DUMINICĂ, 22 noiembrie
Ora 12.00
Compunere cu paralele inegale
Scriitorul și Puterea
Invitați: Carmen MUȘAT, Mircea MARTIN, Cristian TEODORESCU, Caius DOBRESCU, Paul CERNAT
Moderator: Ovidiu ȘIMONCA
Ora 13.00
Invitați: Simona POPESCU, Alistair Ian BLYTH
Moderator: Lucian Dan TEODOROVICI
Ora 13.30
Invitați: Florina PÎRJOL, Bogdan-Alexandru STĂNESCU
Moderator: Adrian BOTEZ
Ora 14.00
Daniel PUIA-DUMITRESCU, Istoria Cenaclului de Luni
Invitați: Ion Bogdan LEFTER, Romulus BUCUR
Moderator: George NEAGOE
Ora 14.30
Liliana COROBCA, Imperiul fetelor bătrîne
Invitați: Radu ALDULESCU, Marius MIHEȚ
Moderator: George NEAGOE
Ora 15.00
Radu ALDULESCU, Istoria Regelui Gogoșar
Invitați: Bianca BURȚA-CERNAT, Alina PURCARU, Bogdan-Alexandru STĂNESCU
Moderator: Ana-Maria TĂBÂRCĂ
Ora 15.30
Dan STANCA, Ghetsimani ʹ51
Invitat: Marius MIHEȚ
Moderator: Ana-Maria TĂBÂRCĂ

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *